W dniu 11.11.2020 obchodziliśmy 102 rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku z uwagi na panującą epidemię Covid-19 i drastyczne obostrzenia społeczne z nią związane to nasze narodowe święto nie mogło być obchodzone powszechnie i z właściwą oprawą godną jego uczczenia. Pomimo apeli rządu o pozostawanie w domach uznaliśmy, że ranga tego święta jest dla nas zbyt duża by można było przesiedzieć je spokojnie w domu. Mając na uwadze heroizm i poświęcenie osób dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się z życia w niepodległej Polsce uznaliśmy, że pozostanie tego dnia w domu byłoby wyrazem szacunku dla tego trudu.

Zrobiliśmy to co potrafimy najlepiej, wsiedliśmy na nasze Harleye i zrobiliśmy uroczystą paradę pod hasłem „Rajd Niepodległości”. Celebracja Dnia Odzyskania Niepodległości staje się naszą klubową tradycją. Pierwszy „Rajd Niepodległości” zorganizowaliśmy dla uczczenia 100 rocznicy.
W tym roku dla uczczenia 102 rocznicy, przejechaliśmy specjalnie wyznaczoną trasą, która miała równo 102 km.

Nie mogło nas zabraknąć tego dnia w Sulejówku, gdzie odwiedziliśmy Dworek Milusin w którym mieszkał Józef Piłsudski z rodziną.

Przy pomniku Naczelnika wspomnieliśmy o historycznych często dramatycznych wydarzeniach i wybitnych ludziach, którzy przyczynili się do odzyskana niepodległości. Nie byłoby tego święta bez miedzy innymi: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Hallera czy Romana Dmowskiego. Pełnej listy osób, której należy się wdzięczność i pamięć nie w sposób przedstawić, a wielu z bohaterów tamtych wydarzeń nie zapisano na kartach historii. Warto pamiętać, że przede wszystkim nie byłoby tego święta bez ukochania i pragnienia polskości przez Polaków podzielonych przez zaborców, I wojną światową i poglądy polityczne. Pragnienie odzyskania niepodległości wśród naszych rodaków było znacznie silniejsze niż występujące pomiędzy nimi podziały i dzięki geniuszowi wybitnych wspomnianych wcześniej jednostek i splocie sprzyjających wydarzeń na arenie międzynarodowej udało się Polskę wyzwolić spod jarzma zaborców. Zainteresowanych interesującą prelekcją naszego klubowego kolegi Marka Mielnickiego odsyłamy do linku Droga do niepodległości, gdzie znajduje się pełna treść prelekcji Marka.

Po zakończeniu Rajdu Niepodległości 2020 zziębnięci ogrzaliśmy zajadając kiełbaski z grilla. Z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne grill przygotowaliśmy na świeżym powietrzu we własnym zakresie. Tego dnia nie mogło również zabraknąć rogali Marcińskich. Po dwóch godzinach jazdy w niskiej temperaturze wszystko smakowało wybornie.

Zakończyliśmy świętowanie 102 rocznicy odzyskania niepodległości bardzo miłym akcentem jakim było nadanie barw klubowych naszemu koledze Zbyszkowi Masic. Zbyszku, jeszcze raz gratulacje z pozytywnego zakończenia etapu kandydata i przejścia do pełnego członkostwa  w naszym stowarzyszeniu WCHP 😉

Dodaj komentarz